24.6.2014 - Český pohár v dlouhém triatlonu Moraviaman 226 vs Jan Hradecký

Na trať sobotního Ironmana se vydalo přes 200 jednotlivců a na startu nechyběl ani Jan "Hrady" Hradecký. S vidinou pěkného dne se i on rozhodl poprat se s nástrahami nejdelších triatlonových tratí, které činí 3,8km plavání - 180km cyklistiky - 42km běhu. Sobotní počasí borcům skutečně přálo. Teplota okolo 20 stupňů, nic moc sluníčko, jen trochu větru, který mohl při cyklistické časovce leckterým závodníkům vadit.

V sedm hodin ráno se všichni odvážlivci srovnali na startu, kdy teplota vody činila 21 stupňů, plavalo se v neoprenu, zkrátka ideální podmínky. Hrady se hned od prvních metrů usadil v čele závodu a plaval své tempo. To udával jen pro Tomáše Kořínka, který stejně do třetího plaveckého okruhu lehce zvolnil a nechal závodníka E.onu osamoceného. Po 51 minutách Hrady vylezl z vody a jako první plavec vběhl do depa. To je oproti sprint-triatlonům velmi pohodové, žádná tlačenice, žádný spěch, jen neudělat chybu a vzít všechno jídlo.

Cyklistika byla rozdělena do 4 okruhů bez výrazného převýšení. Na trati byly 2 kratší kopce, jinak se bojovalo s mírným větrem. Na začátku druhého okruhu byl Hrady dojet vetší skupinkou, která čítala především favority závodu. "Řekl jsem si, že se v této skupině musím udržet do třetího kola, což jsem splnil, pak jsem si vystoupil a trochu povolil." Třetí a čtvrtý okruh již Hrady absolvoval osamocen a zhruba na 18. místě přijel do depa. "Časem cyklistiky jsem byl mile překvapen, 5:01 a průměr lehce pod 36km/h jsem ani nečekal."

Na maratón Honza vyrazil svižně, kdy prvních dvacet kilometrů běžel tempem někde pod 4´20. "Věděl jsem, že bych měl po první desítce trochu zvolnit, ale když to šlo, tak jsem do toho dupal. Později jsem zjistil, že to byla velká chyba." Stravu Hrady dodržoval poctivě, nicméně vysoké tempo a posun na 11. pozici si svou daň vybraly na 26.- 32.km, kdy se tempo změnilo k nepoznání a úplné zvadnutí způsobilo pokles na 15. příčku. "Posledních 8 km jsem už měl spočítáno, jak to asi dopadne a přál jsem si už být v cíli. To se podařilo a já zdárně zapsal do výsledkové listiny svého prvního Ironmana."

Celkový čas závodu 9:22:00 byl odměněn 15. Místem v absolutním pořadí a 3. místem v kategorii do 35 let. Cíle, které byly stanoveny pod 10 hodin a přání medaile, byly splněny. Se závodem velká spokojenost a další plán Českého poháru je MČR v Ironmanu na Slovensku v Piešťanech.