7.8.2019 - Trenérovy střípky z Velké ceny Tábora

Výsledky jsou již dané. Pokusím se vám však odtajnit to, co za nimi stojí. Na trénincích i v závodech vidím mezi svými svěřenci spoustu radosti i zklamání, bolesti, slz a zmaru, že něco nejde hned. Přesto všechno je sport baví, odrazí se a jedou dál. Domácí závod ukázal vše, co sport umí.

Tři smutní
Nevýrazný kluk, který ještě před dvěma lety neměl chuť do tréninku. Z ničeho nic ožil, začal trénovat a z poloviny startovního pole začal stoupat schůdek po schůdku až na samou špici nabité kategorie starších žáků. Řeč je o Jakubovi Homolovi. Hned po životním závodě v Sokolově přišel pád na kole a předčasné ukončení triatlonové sezóny.
Druhým je Jiří Stuchlík. Byl naší největší nadějí v Evropském poháru juniorů. Jirka si v jednom z posledních plaveckých tréninků natrhnul vazy v rameni, což ho vyřazuje na tři týdny z tréninku a znamená to nejspíš konec dobře rozjeté sezóny.
Do třetice tady máme kluka velkých výsledků. Martin Kozojed už jede tuto sezónu trochu nadplán. Po vítězství na ZONu a LODM má splněno na 200%, přesto se chtěl ukázat početné enklávě vožických fanoušků a domácímu publiku. Hlava chtěla jako vždy, ale tělo ne. I v jinak flegmatickém Martinovi bylo vidět obrovské zklamání.

Euforie
Ještě ve středu plakal, když narazil bradou do svodidel a totálně zlomil vidlici svého kola. O pár dní později prožil největší úspěch, když poprvé a v plné konkurenci zvítězil v ČP!!!
Jedná se o Jana Lemberku, kluka, který přešel na triatlon teprve v lednu tohoto roku a začátky rozhodně nebyly ověnčeny úspěchy.
Věčně čtvrtý David Korous vytrval a dočkal se také!!! V nejkvalitnější české kategorii starších žáků odjel všem na kole a v běhu ukázal srdce a zaslouženě zvítězil.

Stálice nezklamaly
Hned na úvod programu nastartoval všechny příznivce Adam Šiška. Adam si poradil s Polákem Osakem Kacperem i letošním mistrem republiky na mtb a zvítězil rozdílem dvou tříd. Jeho radost z nového mobilu, který vyhrál, byla nepopsatelná. Při jeho závislosti na tomto zařízení očekáváme v příštím období pokles výkonnosti. :-)
Adama doplnila stříbrem Adélka Hadravová.
Po neslaném nemastném úvodu sezóny znovu září Ondra Kozojed. I když to tak zprvu nevypadalo, tak Ondra opět s přehledem zvítězil.
Na dobrých výkonech se veze i z Češek třetí Nikola Korousová společně s pátou Kateřinou Dvořákovou.
Kateřina Mičková po zdravotních problémech z úvodu sezóny září a vyhrála opět stylem start-cíl před další naší Kateřinou Hadravovou, která se zabydlela na druhém místě české scény v kategorii starších žákyň..

Po pádech a smůle opět hlava v dobrém nastavení
Po tragickém výkonu v Mělníku a nedokončeném ME v ruské Kazani je Lukáš Červenka opět nahoře. Skvělé plavání a únik na kole před Janem Volarem - to už dokáží ocenit i ti, kteří neznají kvality Honzíka. Krásné třetí místo by Lukáše mohlo nakopnout výše. Navíc si Lukyn připsal stříbro z Akademického mistrovství (za vítězem celého podniku Františkem Linduškou), na což se jistě rád odkáže při problémech v jeho nepravidelného studiu na FTVS. :-)
Věčnému smolaři Janu Žirovnickému tentokrát vyšlo vše a poprvé nakoukl do první desítky (8.) nabitého startovního pole starších žáků.

Pohádka o Elišce
Zní to jako žert, ale je to tak. Je tomu teprve 10 měsíců, kdy Eliška Říhová přišla do našich početných řad. Jako jediná dívka v dorostenecké kategorii v našem oddíle, navíc velmi tichá, skromná a křehká, musela zapadnout mezi chlapce a nezbývalo nic jiného, než se jich držet. Ta holka na sobě dřela tak, že se jí začalo vše plnit dříve, než sama chtěla. Po odmítnutí účasti na EP jsme se pokusili o nemožné, a to získat medaili mezi elitními ženami. Eliška nakonec byla pátá a první mezi dorostenkami.

Mladíček v pekle EP neshořel
Jediným naším účastníkem EP byl Robert Kostlán. Bert bral závod jako velkou zkušenou a viděl, jaké bomby se tu jezdí. Forma však byla a tak se vůbec neztratil. Překvapil tím, jak se dokázal držet v technické cyklistice a jak úžasně běžel. Třicátédruhé místo je super a pokud to bereme v kontextu věku, tak mezi nejmladšími (2003) byl nejlepší!!!

Poctil památku svých kamarádů a kolegů
V rámci přeboru vojenské správy obsadil třetí místo specialista na dlouhé tratě Miroslav Richter: V plánu to nebylo, je to kvůli klukům, které jsem znal. Mezi čtyřicátníky byl sedmý. Díky enormní snaze se na stupně v této kategorii dostal Martin Korous, který ve finiši porazil jindy lepšího Rudolfa Cogana.

Z cvalíka sportovec
Ještě před rokem neuběhl ani sto metrů a jeho výraz a styl připomínal spíše vrstevníka Karla Schneidera. Teď běhá 1 km pod 5 minut, na kole jezdí obdobné časy jako špička jeho kategorie. Matěj Šiška se z posledních a předposledních míst dokázal při nedělním závodu dostat do první desítky. Zázraky se občas dějí. Stačí jen pravidelně chodit na tréninky a nevzdat to..

Poslední závod někdejšího duatlonového mistra Michala Macháčka
Nedělní Velkou cenu oznámil jako svůj poslední závod. Byla to rozlučka více než důstojná, leč trochu nahořklá těsným 4. místem mezi dorostenci. Míša byl bezpochyby největší běžecký talent za posledních 5 let. Nikdy nebyl dříč, který si doma přidává, přesto dokázal s lehkostí běhat čas kolem 4:20 na 1500 m. Letos dokázal se svými dvěma oddílovými kolegy vybojovat týmové stříbro na LODM. Ať se ti daří.

Pokřtění triatlonem
Nejlépe si se svým prvním triatlonem poradila Sára Nesnídalová, která svou premiéru ozdobila medailí za třetí místo. Svým osobitým stylem si s náročnou tratí poradil i její bratr Oliver Nesnídal a určitě se teď pustí do tréninku s větší vervou, aby ta jednička byla na výsledkové listině spíš od začátku. Triatlonová muka zažila i Adélka Neuschlová. Snad ji první zkušenost hned neodradí.