8.7.2020 - Triatlonový festival Račice, Český pohár 2020

Obrázek
Úvodní díl českého poháru v triatlonu se odehrál v račické Labe aréně. Dlouhé čekání na velký závod je za námi a odkryty jsou i nejistoty o tom, jaká je vlastně forma našich závodníků v kontextu silné nejen české konkurence.
Maraton závodů odstartoval žákovským aquatlonem dětí 8-11let. Zde se poprvé zaskvěl Adam Šiška, kdy stylem start cíl nedal nikomu šanci. Druhý náš závodník Vojtěch Uhlík dokončil závod jako sedmnáctý. V sobotním triatlonu Adam zopakoval vítězství a užil si i svůj první televizní rozhovor s Tomášem Budkou. Vojta Uhlík po bloudění ve vlnách račického kanálu dokončil jako osmnáctý. Článek: zde

Po aquatlonu už šlo do tuhého, když přišel na řadu intervalový start mladšího a staršího žactva. Specifická forma závodu není úplně naší doménou a mnozí ji takto vyzkoušeli vůbec poprvé. Je to v podstatě taková triatlonová časovka, kdy nikdo neví, jak na tom je a v cíli netrpělivě čeká na svůj výsledek. Zároveň šlo při tomto závodu i o to, vybojovat si postup do finále A, což odpovídalo první polovině startovního pole pro sobotní hromadné starty.
mladší žáci.

Bezchybný komplexní výkon a vítězství o dvě třídy předvedl Ondřej Kozojed. Áčkové finále si vyjeli i desátý Matěj Homola (milé překvapení) a patnáctý Jan Lemberka. Na další naše mladíky zbylo místo již jen ve finále B. Výsledky:
zde

Mezi stejně starými děvčaty si skvěle vedla Kateřina Dvořáková, která doběhla pro krásné 5. místo.
V sobotních finálových jízdách Ondra Kozojed potvrdil skvělou formu a získal double. Neskutečně sedl závod Janu Lemberkovi, který jej zvládl takticky a jeho 6. místo (první v ročníku 2008 !!!) bylo fantastické. Top ten podruhé obhájil Matěj Homola.
Ve finále B vedl do posledních chvil bitvu o první trojku Jan Zadražil (4.). Po cyklistice byli hodně vpředu i Jan Uhlík (7.) a Matěj Šiška (15.).
starší žáci
S rolí favoritky se skvěle popasovala Kateřina Hadravová, která bez zaváhání vyhrála jak páteční interval, tak i finále A. Svým výkonem zostudila i drtivou většinu chlapeckého startovního pole. Dobrý výkon předvedla i v pátek třináctá a v sobotu jedenáctá Natálie Stuchlíková.
Mezi nejnabitější konkurencí chlapců se v sobotu na druhé místo dostal Jakub Homola a rozhodně nadplán zazávodili i Jan Žirovnický (8.) a Ondra Lemberka (12).
Všichni se pak ocitli ve finále A, kde se díky úžasnému plavání dostal do první skupiny pouze Jan Žirovnický. Favorit Jakub Homola zůstal vzadu, což mělo zásadní význam pro další průběh závodu. V další skupině se dobře zabudoval Ondřej Lemberka. Soupeři vpředu si byli dobře vědomi Kubových běžeckých kvalit a tak spolupracovali ve třech, aby si vybudovali dostatečný náskok, což se jim nakonec podařilo. Kubův heroický běh stačil pouze na 4. místo, Jan Žirovnický v životním závodě skončil 5. a Ondřej Lemberka 9.
dorost
Mezi dorostenci jsme měli další velká horká želízka. Nejlépe se vedlo Robertu Kostlánovi, který získal za suverénním Jakubem Markem z Brna, dvě stříbra. V sobotním hromadném závodu (v intervalu 7.) si bronzem spravil chuť Martin Kozojed (nejlepší z ročníku 2004). Třetí a čtvrté místo bral David Korous. Silnou trojku doplnil v první desítce i Vojtěch Jahoda.
junioři

Podobně jako Martin Kozojed i Jirka Stuchlík zazářil až v hromadném startu. Neskutečně zaplaval. Vylézal po boku Jana Čelůstky, před Grebikem i Zikmundem. Hlava to nebrala, ale Jirka dokázal celou cyklistiku jet v prvním balíku po boku našich největších es. Nakonec z toho bylo mezi českými juniory 2. místo.
Mezi juniorkami posbírala dvě čtvrtá místa Eliška Říhová. Nutno podotknout, že před ní byly dvě Švýcarky.
dospělí
V dobrém rozpoložení přijel do Račic Lukáš Červenka trénující momentálně pod belgickým trenérem. Šesté a páté místo v absolutním pořadí hovoří o tom, že by mohl mít slušné reprezentační ambice. V rámci akademického mistrovství získal stříbro a v kategorii do 29 let pak bronz.
Stříbro ve svých věkových kategoriích brali i Hana Kolářová a Martin Korous.
Výsledky: zde

Nedělní týmové štafety byly třešničkou na dortu. Žákovská štafeta Jan Žirovnický, Kateřina Hadravová a Jakub Homola bezpečně zvítězila před štafetou Triatlonové akademie Plzeň a naší druhou štafetou s Ondřejem Kozojedem, Kateřinou Dvořákovou a Ondřejem Lemberkou. Pátá navíc skončila naše třetí štafeta s Matějem Homolou, Natálií Stuchlíkovou a Janem Lemberkou.
Mezi dospělými urvali bronz Stuchlík, Říhová a Červenka. Kozojed, Kolářová a Kostlán byli desátí.

Výsledky všech závodů: zde
fotogalerie: zde

8.7.2020  |  Michal

Zpět na články

Startovní slot na Mistrovství Evropy dorostu (Europe Triathlon Youth Festival) Banyoles (ESP), 6.-8.9.2024 si vybojoval skvělými výkony Jakub Mařík. GRATULUJEME!!
2.7.2024 | více...

Přípravné zimní kempy jsou již za námi a pomalu vzhlížíme k cílenějším kempům, které již budou zahrnovat i cyklistickou přípravu. Výkonnostní sportovci zamíří na Kanárské Ostrovy, baleárský ostrov Mallorca či do chorvatské Istrie. Následně se rozběhnou přípravné závody a již v měsíci květnu bude startovat sezóna 2024 a to hned Evropským pohárem v italském Caorle (12.5.). Další zahraniční starty, mimo ME a MS, které mají sportovci v plánu jsou Evropské poháry ve Welsu (23.6.) a Holtenu (29.6.) ....