19.8.2024 - Táborští triatlonisté sbírají úspěchy nejen na silnici, ale i v terénu! Z Mistrovství Evropy XTERRA přivážejí dva mistrovské a dva vícemistrovské tituly!

Obrázek
XTERRA Czech je nejstarším podnikem světového poháru XTERRA na světě. Jeden z největších závodů v terénním triatlonu na světě se konal o víkendu 10.-11. srpna v jihočeských Prachaticích. Letos byl závod Mistrovstvím Evropy, součástí evropského a světového poháru XTERRA a zároveň kvalifikací na Mistrovství světa, které se v září pojede v italském Molvenu. Závod složený z plavání, horského kola a běhu doplňoval po celý víkend pestrý doprovodný program...

V neděli 11. srpna, jen 14 dní po úspěšném Táborském triatlonovém festivalu, 5 členů klubu Triathlon Team Tábor poměřilo síly s dalšími triatlety celé Evropy, tentokrát ale v terénu. V malebné krajině v okolí Ktišského rybníka 20 km od Prachatic si závodníci vyzkoušeli náročné tratě, které byly připraveny pro elitní závodníky světového poháru XTERRA.

Mládežnické kategorie, ve kterých jsme měli domácí zastoupení, se utkaly na sprintových a supersprintových tratích. Věkové kategorie 14-15 let, 16-17 let a 18-19 let měly navíc své závody vyhlášeny jako Mistrovství Evropy.

Nejprve se na start postavili Adam Šiška (kategorie 12-13 let) a Václav Šoula (kategorie 14-15 let). I když patří do rozdílných věkových kategoriích, tratě Super Sprintu - 200m plavání, 6km bike a 2km běh měli shodné a tak závod absolvovali společně. Adam si tak mohl porovnat síly se staršími závodníky a budoucími mistry Evropy a vedl si velice dobře.

Adam ve své kategorii (12-13 let) zvítězil časem 30:21.5 min s náskokem 1:36 min na druhého Jana Staňka z TAP a s 1:50.7 min na třetího Filipa Študence, SVK. Celkově doběhl na 6. místě, takže by se neztratil ani ve věkové kategorii 14-15 let. V této kategorii na druhém místě finišoval Václav Šoula s časem 28:41.0 min a se ztrátou 52.7 s na prvního Ondru Plice z 2BWINNER TEAM a náskokem 34.6 s před třetím Danielem Stránským z TRI CLUB Česká Lípa a stal se tak prvním vícemistrem Evropy ve své kategorii.

O hodinu později, tentokrát na sprintovou trať - 750m plavání, 14km bike, 5km běh, která byla vypsaná pro věkové kategorie 16-19 let, společně nastoupili Jakub Mařík a bratři Matěj a Jakub Homolovi.

Kategorii dorostenců (16-17 let) ovládl a mistrem Evropy se stal Jakub Mařík časem 1:08:12.9 h. Na druhém místě se ztrátou 3:13 min doběhl Matěj Homola (čas 1:11:25.9 h) a stal se tak prvním vícemistrem Evropy (oba Triathlon Team Tábor). Třetí místo obsadil Jan Všetička z 4SPORTS TEAM.

Kategorii juniorů (18-19 let) a celý sprintový závod vyhrál a mistrem Evropy se stal Jakub Homola (Triathlon Team Tábor) s časem 1:07:12.9 h a s náskokem 2:49.2 min na druhého Lukáše Plice z 2BWINNER TEAM a 5:21.8 min na třetího Nicholase Bellemo z Itálie.

Celkové výsledky jsou zde

Čtyři táborští triatleti Václav Šoula, Jakub Mařík a bratři Matěj a Jakub Homolovi se svými výkony kvalifikovali na premiérové mistrovství světa mládeže, které se uskuteční 29. září 2024 v rámci mistrovství světa XTERRA v italském Molvenu a budou tak bojovat o mistrovské tituly na stejných tratích jako nejlepší elitní závodníci světové úrovně.

19.8.2024  |  Miroslava Homolová

Přílohy k článku:

Výsledky XTERRA Prachatice 9.-11.8.2024

Zpět na články

Startovní slot na Mistrovství Evropy dorostu (Europe Triathlon Youth Festival) Banyoles (ESP), 6.-8.9.2024 si vybojoval skvělými výkony Jakub Mařík. GRATULUJEME!!
2.7.2024 | více...

Přípravné zimní kempy jsou již za námi a pomalu vzhlížíme k cílenějším kempům, které již budou zahrnovat i cyklistickou přípravu. Výkonnostní sportovci zamíří na Kanárské Ostrovy, baleárský ostrov Mallorca či do chorvatské Istrie. Následně se rozběhnou přípravné závody a již v měsíci květnu bude startovat sezóna 2024 a to hned Evropským pohárem v italském Caorle (12.5.). Další zahraniční starty, mimo ME a MS, které mají sportovci v plánu jsou Evropské poháry ve Welsu (23.6.) a Holtenu (29.6.) ....